ORTODONCJA

LECZENIE ORTODONTYCZNE:

Ortodoncja jest dziedziną, która specjalizuje się w diagnozie, zapobieganiu oraz leczeniu wad i nieprawidłowości zgryzu. Podczas leczenia ortodonta prowadzi proces tak, aby w jego efekcie uzyskać prawidłowy zgryz u pacjenta, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetyczym.

WADY ZGRYZU:

Wady zgryzu sprzyjają zaleganiu płytki bakteryjnej, która może prowadzić do rozwoju chorób dziąseł i przyzębia, a także do powstawania próchnicy. Dlatego tak istotne jest, by zadbać o prawidłowe ustawienie zębów, co pozwoli Państwu cieszyć się nie tylko pięknym, ale i zdrowym uśmiechem.

121956449_6224713120703_1177429660063945927_n

LECZENIE ORTODONTYCZNE:

Ortodoncja jest dziedziną, która specjalizuje się w diagnozie, zapobieganiu oraz leczeniu wad i nieprawidłowości zgryzu. Podczas leczenia ortodonta prowadzi proces tak, aby w jego efekcie uzyskać możliwe w danym przypadku uzyskanie u pacjenta prawidłowego zgryzu.

WADY ZGRYZU:

Wady zgryzu sprzyjają zaleganiu płytki bakteryjnej, która może prowadzić do rozwoju chorób dziąseł i przyzębia, a także do powstawania próchnicy. Dlatego tak istotne jest, by zadbać o prawidłowe ustawienie zębów, co pozwoli Państwu cieszyć się nie tylko pięknym, ale i zdrowym uśmiechem.

Ortodonta jest lekarzem specjalistą zajmującym się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów, leczeniem wad zgryzu oraz leczeniem wad szczękowo-twarzowych. Diagnozuje on, leczy, jak również zaleca działania profilaktyczne dotyczące wad zgryzu. Warto pamiętać, że ortodonta nie tylko leczy wady zębowe, ale także zajmuje się ustaleniem przyczyn powstawania wady zgryzu. Jest to niezwykle ważne, bowiem żeby na stałe pozbyć się problemu należy wyeliminować przyczynę, z której owa wada powstaje. W wielu sytuacjach impulsem do skorzystania z leczenia u ortodonty są jednak względy estetyczne i chęć posiadania równych zębów, a tym samym pięknego uśmiechu. Najczęstszą metodą leczenia ortodontycznego jest założenie aparatu stałego. Do wyboru w naszej klinice są między innymi klasyczne aparaty metalowe zakładane z przodu zębów, a także najchętniej wybierane aparaty estetyczne ze szkła szafirowego. Pierwsza wizyta u lekarza ortodonty rozpoczyna się od dokładnego wywiadu oraz  badania stomatologicznego. Lekarz bada stan jamy ustnej, zębów, języka, a także mięśni twarzy i stawów skroniowo-żuchwowych. Wykonuje on dodatkowo zdjęcia rengenowskie zgryzu.

Oprócz względów estetycznych, jak uzyskanie idealnego uśmiechu,  leczenie ortodontyczne powinno być podejmowane z innych powodów, głównie zdrowotnych. Leczenie u ortodonty jest stosowane jest w przypadku gdy wady zgryzu powodują wady wymowy. W tej sytuacji  poprawa ustawienia zębów powoduje poprawę fonacji. Prawidłowe ustawienie zębów  umożliwia poprawne żucie i gryzienie pokarmów, a niektóre z wad zgryzu ograniczają ruchy żuchwy oraz utrudniają odgryzanie. Ponadto stłoczone zęby uniemożliwiają dokładne ich mycie, a w konsekwencji prowadzi do pojawiania się zmian próchnicowych w miejscach, które są trudno dostępne.

CO KWALIFIKUJE DO LECZENIA ORTODONTYCZNEGO:

Na podstawie technik diagnostycznych, które obejmują wywiad stomatologiczny, badanie stomatologiczne, wykonanie zdjęcia rtg, a także wykonanie gipsowego odcisku uzębienia ortodonta decyduje czy należy zastosować leczenie ortodontyczne oraz opracowuje plan leczenia dedykowany dla konkretnego pacjenta. Kandydatami do leczenia ortodontycznego są  m. in. osoby, u których występują objawy: krzywych zębów, wysunięcia żuchwy, a także widoczne szpary między zębami oraz stłoczenia zębów. Każda z powyższych wad powinna być omówiona na konsultacji ortodontycznej.